دبیر کل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی و رئیس کمیته فرهنگی شورای شهر تهران گفت: از ۱۷هزار واحد تجاری فعال بازدیدشده سه‌هزار مورد اخطار رعایت‌نشدن اصول ایمنی دریافت کردند که همین حالا اگر اتفاقی رخ دهد فجایع بزرگتری به وقوع خواهد پیوست.

 

باید بتوان حادثه پلاسکو را به‌نحوی مدیریت کرد که داغ‌دیدگان و خانواده‌های منتظر دچار آسیب نشوند و از این رو مدیریت اخبار فضای مجازی ضروری به نظر می‌رسد.

برابر گزارش رییس کمیته ایمنی شورای شهر، از 17 هزار واحد تجاری فعال بازدیدشده، سه‌هزار مورد اخطار رعایت نشدن اصول ایمنی دریافت کردند که همین حالا اگر اتفاقی رخ دهد، فجایع بزرگتری به وقوع خواهد پیوست. قالیباف صراحتا گفت "اگر مجوز پلمب را به شهرداری بدهید مسئولیت بحران اجتماعی آن را قبول می‌کنید؟"

شهردار تهران در یکی از جلسات گذشته شورا صراحتاً این موضوع را مطرح کرد که "آیا شورا مجوز بستن واحدهای تولیدی، خدماتی و تجاری را که خارج از استانداردهای ایمنی هستند به شهرداری می‌دهد؟! آیا مسئولیت بحران اجتماعی آن را به‌عهده می‌گیرد؟! اگر شورا اجازه می‌دهد، من این کار را می‌کنم اما چه‌کسی قرار است بحران اجتماعی آن را مدیریت کند؟ لشکر بیکارانی را که روانه خیابان می‌شوند چگونه باید مدیریت کرد؟!"

بیش از 90 درصد احکام ماده 100 اجرا نمی‌شود و تخلف صورت می‌گیرد، تخلف‌هایی که ممکن است مسائل جانی هم به‌همراه داشته باشد. هنوز به‌رغم تذکرات مکرر نتوانستیم این مشکل را حل کنیم، نه در دوره مدیریت مسجدجامعی و نه در دوره مدیریت چمران مسئله حل نشد. مثلث دولت، قوه قضاییه و شورای شهر که در این زمینه مسئولیت دارند هم نتوانستند مشکل را حل کنند.

هر فردی در شورا می‌تواند طرح بیاورد. آقایان از هر جناحی اگر نظری در ارتباط با حل مشکلات داشته‌اند می‌توانستند طرح بیاورند و قطعاً اعضای شورا برای اصلاح امور با آنها همراهی خواهند کرد.

حتماً بودجه شهرداری تهران بودجه محدودی خواهد بود و حتماً کنار بافت فرسوده که بودجه‌های سنگین مصوب آن توسط دولت پرداخت نمی‌شود و چند سال است که متوقف است، تهران را آبستن حوادث بزرگی کرده است، بنابراین باید به‌جای بیان مشکلات به‌سراغ حل مشکل برویم.

برای این 4000 هزار نفر حادثه‌دیده این ماجرا چه کنیم؟ اگر بودجه‌ای در اختیار داریم و اگر می‌خواهیم کاری کنیم، خوب است بی‌وقفه در این جهت حرکت کنیم و بدانیم تنها دم‌زدن از داغ خانواده‌های آسیب‌دیده که زمین‌گیر شده‌اند،‌ راه به جایی نمی‌برد.

 


ارسال نظر