قاسم جعفری عضو شورای مرکزی جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی طی یادداشتی به بازدید جمعی از اساتید دانشگاه‌های تهران از منطقه محروم قلعه گنج اشاره کرد و نوشت: این سفر دو روزه و مشاهده میدانی پروژه توانمندسازی مناطق محروم بر اساس مدل اقتصاد مقاومتی مرا در این باور جدی‌تر کرد که هنوز به لحاظ مفهومی و نظر و بالتبع عملیاتی کردن این نسخه مهم اقتصادی که به واقع هم موجب شکوفایی است و هم دافع و رافع شر دشمنان داخلی و خارجی ( از جمله تحریم های ظالمانه ) ملک و ملت باید تلاش بیشتری کنیم تا به یک قدر جامع و فهم مشترک برسیم.

یادداشت/ قاسم جعفری

لزوم رسیدن به فهم مشترک برای توانمندسازی مناطق محروم بر اساس مدل اقتصاد مقاومتی

خبرگزاری فارس: لزوم رسیدن به فهم مشترک برای توانمندسازی مناطق محروم بر اساس مدل اقتصاد مقاومتی

مشاهده میدانی پروژه توانمندسازی مناطق محروم بر اساس مدل اقتصاد مقاومتی مرا در این باور جدی‌تر کرد که هنوز به لحاظ مفهومی و نظر و بالتبع عملیاتی کردن این نسخه مهم اقتصادی، باید تلاش بیشتری کنیم تا به یک قدر جامع و فهم مشترک برسیم.

 

قاسم جعفری عضو شورای مرکزی جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی طی یادداشتی به بازدید جمعی از اساتید دانشگاه‌های تهران از منطقه محروم قلعه گنج اشاره کرد و نوشت: این سفر دو روزه و مشاهده میدانی پروژه توانمندسازی مناطق محروم بر اساس مدل اقتصاد مقاومتی مرا در این باور جدی‌تر کرد که هنوز به لحاظ مفهومی و نظر و بالتبع عملیاتی کردن این نسخه مهم اقتصادی که به واقع هم موجب شکوفایی است و هم دافع و رافع شر دشمنان داخلی و خارجی ( از جمله تحریم های ظالمانه ) ملک و ملت باید تلاش بیشتری کنیم تا به یک قدر جامع و فهم مشترک برسیم.

متن این یادداشت در ادامه آمده است: 

« "شما به همراه جمعی از اساتید برای بازدید از شهرستان قلعه گنج دعوتید" دیدن این پیام مرا به یاد حضور در منطقه بشاگرد انداخت. در آنجا شنیدم که رییس بنیاد مستضعفان و استاندار کرمان بر سر توانمندسازی منطقه محروم قلعه گنج که همجوار بشاگرد است و یکی از مسئولان محلی آنجا را بشاگرد شمالی می‌خواند، تفاهم و توافق کرده اند. فکر می کنم پایلوت انتخابی درست باشد چون شهرستان قلعه گنج که امروز 8.0 هزار جمعیت، حدود دویست روستای بالای 20 خانوار و 10 هزار و 400 کیلومتر مربع مساحت دارد قبل از انقلاب تنها دهستانی از بخش کهنوج شهرستان جیرفت استان هشتم بوده و تنها یک مدرسه 5 کلاسه داشته است. گر چه امروز 285 آموزشگاه دارد اما هنوز راه نارفته اش طولانی است.

مقدمات سفری که از 15 ماه پیش اشتیاقش در من شکل گرفته بود طبق برنامه فراهم شد و به همت نهاد محترم رهبری در دانشگاه و بنیاد مستضعفان به زودی خود را داخل مینی بوسی یافتم که در همراهی جمعی از اساتید دانشگاه‌های تهران از فرودگاه بندرعباس به سمت منطقه محروم اما مستعد، در حرکت بود. قبل از رسیدن به جاده بین شهری، نخل‌های تنومند غرس شده در بلوار کمربندی بر آنم داشت که از راهنمای جوان تور حرف بکشم. او گفت شهردار جدید بندر عباس این نخل ها را از روستاییان خریده و با مراعات اصول علمی به این بلوار و سایر خیابان ها منتقل کرده است و افزود: روستاییان معمولا پس از گذشت مدتی معین نخل‌های جدیدی غرس می‌کنند و به محض به ثمر نشستن آن درختان قدیمی را می‌فروشند. گفتم عجب! یعنی روستاییان عزیز خیلی بهتر از برخی مسئولان می‌فهمند که برای ادامه حیات نخلستان پیوسته باید چرخه نوسازی و جایگزینی نخل‌ها انجام شود اما مسئولان ما حضور نسل‌های کارا و بانشاط و پرانگیزه را بر مسند کارها برنمی‌تابند.

کمی بعد از زوال شرعی به مقصد سفر با بافت روستایی 80 درصدی در جنوب غرب کرمان رسیدیم. پس از نماز و ناهار در سالن جلساتی که در یک مجموعه نوسازکه متشکل از بخش اداری ، مسجد و... بود حاضر شدیم و برای شنیدن اهداف و برنامه های سفر و نیز استماع گزارش کار بنیاد در سطوح ملی و منطقه ای شاگردی کردیم. می گفتند توصیه آقا به جناب سعیدی کیا آن بوده که وارد یک منطقه که شدید آنجا را آباد کنید و سپس به جای دیگر بروید و آنها بنا گذارده اند که " طرح آبادانی و پیشرفت " را با هدف معیشت پایدار و با استراتژی " با مردم برای مردم " به عنوان پایلوت در آنجا شروع و به پایان برسانند. می گفتند با بهره گیری از توان علمی دانشگاه‌ها و نیروهای بومی مستعد و به مدد ترسیم نقشه اجتماعی، پایش تغییرات، نیاز سنجی مشارکتی، ترسیم درخت مشکلات و تحلیل گروه‌های ذی نفع، فرایند ساختارسازی را پی می‌گیرند.

آنان معقتدند ایجاد "صندوق های آبادانی و پیشرفت" برای تامین بار مالی پروژه های روستاییان با ضمانت اجتماعی خود آنان به جای چک و سفته و ضامن بسیار اثر گذار بوده است. .یادم آمد که امام صادق ع فرموده اند : " من کان الرهن عنده اوثق من اخیه المومن فانا منه برئ " من از فرد و جامعه ای که در آن رهن و وثیقه ، مهم تر از مومن و قول اوست بیزارم... " گر چه مقوله نگاشتن دین و گرفتن رهن و امثال آن بحث مستوفای خود را می طلبد اما این که مردم یک منطقه ظاهرا محروم در فرایند اعتماد متقابل مشکل یکدیگر را حل می کنند جای تحسین و تکریم دارد.

بازدید میدانی ما در اولین ایستگاهش به روستای " برجک حسن " با جمعیتی در حدود 500 نفر رسید. مجری میدانی طرح از طرف بنیاد، دهیار، شورا، همکاران محلی طرح‌ها در قالب نام " تحصیلدار " توضیحاتی ارائه کردند . یکی از همسفران از اهالی روستا که به مناسبت حضور ما در مسجد گردشان آورده بودند پرسید ؛ چه کارهایی مورد توقع شما از بنیاد بوده که انجام نشده است؟ جوانکی از میان جمعیت به جواب ایستاد که ما از زحمات عزیزان سپاسگزاریم اما دوست داریم بدانیم برای زمینه سازی ظهور و فرج حضرت حجت عج چه کاری کرده اند؟ این سوال نمی دانم با دوستان بنیاد چه کرد ولی به عینه دیدم که کاروان 20 نفری اساتید را در شوک فرو برد و من از آن لحظه دریافت خودم را در قالب طنزی ابراز کردم که این روستای " برجک بزن " است چون آن جوان ساده روستایی و بی ادعا در واقع ما مدعیانی را که هر یک قطاری از عناوین دنیا ساخته را یدک می کشیم با پرسشی برخاسته از عمق ایمان و اعتقادش بد جوری برجک زد.

نکته دیگری که دوست دارم برای نقد و نقاش به گفت‌وگو بگذارم این است که ما مسئولان و سازمان‌ها شاید برخی با نیت و عده زیادی هم بدون نیت - چون این دور از انصاف است که نیات حسنه و تلاشگری خیلی ها از جمله میزبانان این سفر را نادیده انگاریم و یا رمی به غیر صواب کنیم - در مجموع به شهادت ظاهر و خروجی کارها بسیار علاقه مندیم که مردم در چش
م منجی به ما بنگرند .از اینکه در روستایی، مدرسه ای، مسجدی، ورزشگاهی و خلاصه هر جمعی حاضر بشویم و عده‌ای درخواست های مختلف شخصی و عمومی داشته باشند و ما با کمی ناز و اطوار قول هایی بدهیم بدمان نمی آید که البته این رنج ، شرج دیرین دارد و عامل اصلی اش موسم انتخابات ( مجلس ، ریاست جمهوری ، شورا و..) است.

ما نباید طبع چنین مردم عزیزی را در حد تکدی گری از این و آن نازل کنیم و آنگاه بخشی از آنچه که حق آنهاست و ما به شهادت عقل و شرع تنها یک عامل کارگزاری در تادیه هستیم با منت گذاری خواسته یا ناخواسته در اختیارشان بگذاریم. چه زیبا بود که مردم روستا به اتفاق مهمانان دست در دست هم حلقه زدند میان دار پرسید ؛ اینجا کجاست؟ " برجک حسن ". می خواهیم چکارش کنیم؟ همه با هم می خواهیم آن را بسازیم. به همین دلیل در جلسه جمع بندی نهایی که مایل بودم بیشتر شنونده باشم به ناچار لب به سخن گشودم و گفتم فکر می کنم اصلی ترین ره آورد بنیاد در حرکت فارغ از فعالیت های ریز و درشت قابل تقدیر همین ایجاد سرمایه امید در مردم و زنده کردن اراده و و حس توانمند بودن در آنهاست . آری باور من آن است که اصلی ترین گنج قلعه گنج ساکنان غیور و دلپاک آنجاست چون، دگران روند و آیند اما آنانند که می‌مانند.

میزبانان به درستی مدام ابراز می‌کردند که ما نمی‌خواهیم به جای مسئولان اجرایی و سازمان هایی که وظایف قانونی دارند نقش ایفا کنیم فقط بر آنیم که همیار و کمک کارشان باشیم . در همین راستا هم گام هایی زیبا برداشته بودند مثل کمک در تجهیز، مقاوم سازی و یا نوسازی برخی مدارس و واحدهای آموزشی که بازدید میدانی نشان از ترمیم برخی از کاستی ها و نیازهای ضروری بود. تفاهم نامه با بهزیستی برای ساختن خانه برای حدود یازده هزار خانواده دارای دو معلول و بیشتر در کشور که به حسب بیان سه هزار واحد تحویل جامعه هدف شده است . آموزش های مهارتی مثل فرش بافی و خیاطی که نمونه هایی مورد بازدید قرار گرفت. البته که در خصوص نحوه تعامل بنیاد و حرفه آموزان و پایداری این فرایند از تولید تا بازار مصرف و یا در خصوص مکان یابی و نقشه برخی منازل بازدیدی ملاحظاتی بود که امیدواریم برای پروژه های بعدی مراعات شود اما نافی خوبی های اصل کار نیست. هزینه کرد چند میلیاردی برای تجهیز بیمارستان 32 تختخوابی به نام " شهدای قلعه گنج " حقا در راستای ماموریت های این بنیاد برای مستضعفان بوده و قابل ستایش است. ای کاش ! مسئولان وزارت بهداشت در تامین نیروی پزشک متخصص و تکمیل پست سازمانی و پرستار و.. گام های واقعی را برداشته باشند.
ملاحظات پایانی:

1 - سفر دو روزه و مشاهده میدانی پروژه توانمند سازی مناطق محروم بر اساس مدل اقتصاد مقاومتی مرا در این باور جدی‌تر کرد که هنوز به لحاظ مفهومی و نظر و بالتبع عملیاتی کردن این نسخه مهم اقتصادی که به واقع هم موجب شکوفایی است و هم دافع و رافع شر دشمنان داخلی و خارجی ( از جمله تحریم های ظالمانه ) ملک و ملت باید تلاش بیشتری کنیم تا به یک قدر جامع و فهم مشترک برسیم.

2 - این طرح محرومیت زدایی که به الهام از دستور رهبری مبنی بر ورود بنیاد در یک منطقه و تکمیل کار و خروج پس از حصول اهداف نقش پایلوت ملی گرفته است نشانه هایی از آرمان گرایی توام با واقع بینی دارد.
3 - به رغم افق های روشن طرح هنوز برای رسانه ای شدن و ارایه به عنوان یک الگوی موفق قطعی شاید مصداق چیدن میوه قبل از رسیدن باشد.

4 - صبغه فرهنگی طرحی با این جامعیت نیاز به تقویت دارد. چون نبود پیوست دقیق و مطالعه شده فرهنگی می تواند لااقل افق های میان و بلند مدت را دچار ابهام کند.

5 - ساخت یک هتل کپری زیبا در چنان منطقه‌ای محروم با همه جاذبه‌های توریستی و ناظر به سلیقه گردشگران امروزین که بنا به اظهار میزبانان به رغم نبود جاذبه های گردشگری بالفعل، خود تبدیل به هدفی برای گردشگران شده و برای یک روز و شب گذران در منطقه از دور دست هایی چون کرمان و بندرعباس می آیند حس زیبایی در آدمی ایجاد می کرد.

وقتی در ادامه اظهار شد که قرار است این هتل که به تعبیری اولین هتل کپری خاورمیانه است به بخش خصوصی واگذار شود به خود لرزیدم چون بر خاطرم گذشت که بازهم آمدن فلان پولدار و تبدیل مردم محروم به رعیت و کارگر اربابانی در لباس سرمایه گذاران بخش خصوصی تکرار می شود. توصیه‌ام این بود که تلاش شود با شرایطی سهامدار چنین کار آینده داری ساکنان بومی و محلی باشند و نه واردان پر توقع بر منطقه.

6 - به رغم تلاش‌های مشکور انجام شده هنوز رگه‌هایی از فکر، برنامه ریزی و اجرای جزیره‌ای و یا احیانا استقلال نمایی در طرح‌های مشترک یکی از آسیب‌های جدی حکمرانی در کشور ماست که امیدواریم روز به روز جای خود را به همگرایی ، هم بینی و تعاون فکری و عملی بیشتر در عرصه اجرا و پی گیری ماموریت های تعریف شده بر اساس قانون، اسناد بالادستی و یا احیانا تفاهمات و توافقات دو یا
چند جانبه بدهد.

7 - گر چه هنوز برای نتیجه‌گیری و قضاوت نهایی زود است اما میزبانان محترم و مسئولان مکرم محلی ( امام جمعه ، فرماندار و..) بر این باور بودند که ورود مسئولانه بنیاد با همکاری سایر بخش‌ها در اجرای طرح‌های مفید اقتصادی فرهنگی و اجتماعی کاهش محسوس 70/.جرایم امنیتی و جنایی مثل قتل را در پی داشته است. امید است برای پایداری چنین دستاوردهایی برنامه‌های مدون و سنجیده تهیه شده باشد.

8 - این مردم عزیز چقدر نجیب و کم توقعند؛ وقتی فردی با دریافت مبلغ ناچیزی چون 500 هزار، یک یا دو میلیون تومان احساس می کند چرخه زندگی و تولید درآمدش به راه افتاده ما مسئولان باید در واقع غرق در شرم مسئولانه باشیم .وقتی آن خانم جوان روستایی می گفت با دریافت یک میلیون و چهارصد هزار تومان و بکارگیری آن در بخش کشاورزی توانسته برای تامین زندگی بر پای خود بایستد گفتم ای کاش ! مختلسان ریز و درشت که هر از چند گاهی خبرهای جرائم اقتصادیشان نمکی بر زخم های ملتی مومن و شهید داده می پاشد روزی سفری به دیار چنین محرومان مادی اما ثروتمندان از فضائل انسانی می کردند تا بدانند حق چه کسانی را به تاراج می برند آنوقت شاید وجدان دردی می گرفتند و دست از دستبرد می کشیدند.

9 -شاید این یک خصلت همگانی است و ریشه جامعه شناختی دارد که ما مردمی هستیم که برای رسیدن به نتیجه عجله داریم و برای نشان دادن دستاورد خود هم، شتاب می کنیم و لذا از این بابشاید نشود بر دوستانی که مثلا کارخانه فرآوری خرما را قبل از آماده سازی کامل چند ماهی زودتر افتتاح کرده اند ایراد گرفت . یا پر واضح است که قضاوت قطعی در خصوص پروژه پرورش دام - مشخصا با نژاد بز موریسای اسپانیا - چون سالی بیش بر آن نگذشته است هنوز زود است . و یا سود ده بودن پروژه تولید 4 مگاواتی برق خورشیدی را که فعلا با پیشرفت 40/. با حجم یک مگاوات در حال انجام است باید به آینده واگذار کرد. اما این همه نافی حضور و بازدید صاحب نظران، به منظور مشاوره دهی به دست اندرکاران نیست. لذا پیشنهاد می شود بازدیدهای عمومی که فعلا شاید قدری هم مانع کار باشد اگر وجود دارد به نوعی مدیریت شود.

10 - از مدیران ذیربط در همه بخش‌ها، مسئولان زحمت کش بنیاد مستضعفان، مسئولان محلی که از حضور جمعی دانشگاهی ابراز وجد و محبت داشتند با همه وجود سپاس دارم و برای همسفران گرانقدرم که همگی سمت استادی بر این ناچیزترین داشتند آرزوی سلامت و توفیق دارم.
● در پایان به جناب مهندس سعیدی کیا پیشنهادم دارم هر شش ماه یک بار به یک مجمع مشاوره ای حداقل صد نفری شامل دو نفر فرهیخته و توانمند از هر استان و جمعی از شناسنامه داران علمی و عملی و ناقدان دلسوز و امتحان پس داده در مرکز با ترکیبی از کسانی که تجربه های سه قوه را شامل شود ، طرح ها و برنامه های خود راعرضه کنند تا نمود کیفی تر جامع تر و کاربردی تر پیدا کند. شاید بشود نام آن را " پارلمان مشورتی محروم یاوران " نهاد.

اگر پدر استقلال هند گفته است ما آنقدر پیاده می‌رویم تا خودمان دوچرخه بسازیم و آنقدر با دوچرخه می‌رویم تا ماشین بسازیم و..، خودش معترف است که راه مبارزه با استعمار را از سیره حسین بن علی (ع)گرفته است و حسین (ع) معلم مکتب کتاب آسمانی است که گفته است: " (.. إِنَّ اللَّهَ لَا یُغَیِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّىٰ یُغَیِّرُوا مَا بِأَنْفُسِهِمْ ۗ ..) الرعد

11 . خدا کمک کار مردمی است که اراده تغییر سرنوشت خود و تعالی و پیشرفت را کرده‌اند. آری امروز دنیا منتظر ارائه الگویی از پیشرفت و سازندگی نظام اسلامی است و ظاهرا بنیاد مستضعفان هم تصمیم گرفته است با الهام از همه معارف و توصیه‌ها و دستورهای معنوی و قانونی سهم خود را در این حرکت عظیم که رهبری انقلاب روزی در خراسان شمالی نام آن را " احیای تمدن نوین اسلامی " نهاد، بر دوش گیرد.»ارسال نظر