دبیرکل جمعیت جانبازان و عضو کمیسیون ویژه برجام: لازم باشد برجام را با طرح مجلس بررسی می‌کنیم.
 
اسماعیل کوثری با بیان اینکه اگر امضایی نشده و توافقی صورت نگرفته، چرا شورای امنیت قطعنامه ۲۲۳۱ را صادر نموده است؟ گفت: مجلس در صورت ضرورت، برجام را در قالب طرح بررسی می‌کند.

 نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در خصوص برنامه‌ها و شیوه فعالیت کمیسیون ویژه برجام گفت: دوشنبه 9 شهریور ماه، جلسه‌ای با حضور آقایان عراقچی و تخت روانچی، سه شنبه جاری نیز با حضور تیم مذاکراه‌کننده قبلی، تیم آقای جلیلی برگزار می‌شود و در روز چهارشنبه نیز به احتمال زیاد اعضای کمیسیون از سایت فردو و نطنز بازدید خواهند داشت و در نهایت گزارشی کلی ارائه خواهد شد.
 دبیرکل جمعیت جانبازان همچنین در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه آقای رئیس جمهور اعلام کردند چون چیزی امضا نشده، پس لایحه‌ای نیز به مجلس ارائه نخواهد شد؛ چه فرآیند قانونی‌ای در مجلس طی خواهد شد، گفت: پس از صحبت‌های اخیر آقای روحانی چند سوال مطرح می‌شود؛ اگر امضایی نشده و توافقی صورت نگرفته، چرا شورای امنیت قطعنامه ۲۲۳۱ را صادر نموده است؟ اگر توافقی نشده است، چرا کنگره آمریکا در تقلا برای بررسی آن است؟ اگر توافقی رخ نداده، چرا اقدامات زیادی برای جشن گرفتن انجام داده‌اند؟
 عضو کمیسیون برجام در خصوص ارائه طرح از سوی مجلس خاطرنشان کرد: مجلس اگر ضرورت داشت، آن را در قالب طرح مطرح می‌کند و اگر ضرورت هم نداشت، نظر خودش را برای اصلاح موضوع مطرح می‌کند تا مزایا و معایب موجود در برجام دقیقا مشخص و در گزارش کمیسیون ذکر گردد.
 وی در پاسخ به این سوال که با توجه به تحلیل‌های موجود، توافق صورت گرفته قابل اصلاح نبوده و در مجلس صرفا می‌بایست مورد پذیرش قرار گیرد یا رد شود، پیشنهاد اصلاح در گزارش کمیسیون چه وجاهت قانونی خواهد داشت، اظهار داشت: این یک نظر است که حالا آقای عراقچی در کمیسیون امنیت ملی مجلس مطرح کرده‌اند، اما موقعی که آقای رئیس‌جمهور می‌گوید چیزی امضا نشده است؛ پس حالا که هنوز امضا نشده، قابل اصلاح هم هست.
کوثری همچنین در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران  با بیان اینکه چرا دولت در زمانی که خبر جمع‌بندی مذاکرات اعلام شد، آن را به مجلس ارائه داد و چرا توافق ژنو اجرایی شد؟ گفت: اگر این توافق چندان معتبر نیست و امضا نشده، چرا زمان برای آن مشخص شده و بر لغو تحریم‌ها به این حد پافشاری می‌شود و حرف از قطعی شدن رفع تحریم‌ها می‌زنند؟
وی با اشاره به اظهارات رئیس‌جمهور مبنی بر اینکه ما شش قطعنامه را به یک قطعنامه تبدیل کردیم، پرسید: اگر چیزی امضا نکرده‌ایم پس دلیل این کار شما چه بوده است و بر چه اساسی صورت گرفته است. رئیس‌جمهور باید با مردم شفاف‌تر صحبت کند و برایشان این تصور نشود که مردم نمی‌فهمند؛ بلکه مردم از رئیس جمهور خود انتظار دارند شفاف‌تر صحبت کند.
کوثری با بیان اینکه همه این سوالات از ابتدا برای ما مطرح بوده است، گفت: اینکه به ما می‌گویند دلواپس و چنین برچسب‌هایی را به ما می‌زنند، به دلیل پرسیدن این گونه سوالات است.ارسال نظر